Over de stichting
In 1973, vijftien jaar vóór de oprichting van de Molenstichting Alkmaar, werd de Alkmaarse Molenvereniging opgericht. Deze vereniging stelde zich ten doel de belangstelling voor en het behoud van windmolens te bevorderen.
De Molenstichting Alkmaar werd opgericht in 1988 met het doel tot aankoop over te kunnen gaan van de Bosmolen van de Egmondermeer, die er al 35 jaar als romp bijstond, en toen nog eigendom was van het waterschap. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de Alkmaarse Molenvereniging, opgericht in 1973, de Bosmolen zou aankopen, maar de verenigingsvorm was minder geschikt voor molen(s) in eigendom
In 1999 werd besloten om de vereniging op te laten gaan in de stichting. Vooral naar buiten was het moeilijk om het verschil tussen beide organisaties duidelijk te maken. Het werk van de vereniging wordt voortgezet door de "Werkgroep AMV" die deel uitmaakt van de stichting. Dit werk behelst onder andere de publiciteit, de donateursadministratie (voorheen ledenadministratie) en het actualiseren van het Molenbeleidsplan.
In maart 2000 werd het molenbezit van de stichting uitgebreid van één tot zes molens door overname van vijf strijkmolens van de provincie Noord-Holland. Deze vijf molens vergden ingrijpend herstel en groot onderhoud.
Het werkgebied van de stichting (zie kaart) telt thans 26 windmolens en omvat de gemeenten Alkmaar, Heiloo, Bergen, Langedijk en Harenkarspel. Het gebied sluit aan tegen de omliggende werkgebieden van andere verenigingen en stichtingen, die zich voor de belangen van molens inzetten. Samen met deze andere molenorganisaties wordt het orgaan "de Molenpost" uitgegeven, dat viermaal per jaar verschijnt.